تماس با ما : 01144251362

دوربین های پلاک خوان در رویان

دوربین های پلاک خوان در رویان

دوربین های پلاک خوان در رویان

دوربین پلاک خوان چیست و تفاوت LPR و ANPR

دوربین های پلاک خوان در رویان _ همان طور که در بالا اشاره شد دوربین پلاک خوان دوربین مداربسته ایست که می تواند پلاک خودرو را ثبت کند. شناسایی به صورت استخراج اعداد و حروف درج شده در پلاک انجام می شود. در شرایط نوری خاص این دوربین نیاز به قابلیت هایی است که بتواند اثر منفی بی نوری یا نور شدید را خنثی کند. اما تفاوت دو عبارت LPR و ANPR در چیست؟ در واقع LPR و ANPR هر دو اصطلاح مختلف برای توصیف سخت افزار و نرم افزار مورد استفاده در تشخیص و ضبط پلاک خودرو توسط دوربین مداربسته هستند.

هدف دوربین مداربسته پلاک خوان ثبت و ضبط اطلاعات خودرو به وسیله تصویربرداری از پلاک خودرو‌ها است. بدین ترتیب اطلاعات صاحب خودرو نیز ثبت و آنالیز می‌شود. باید دانست که ثبت اطلاعات توسط این دوربین تنها به خودروهای متخلف ختم نمی‌شود و شامل سایر خودرو ها نیز می‌شود.دوربین های مداربسته پلاک خوان هایک ویژن دارای نرم افزار داخلی هستند. جدا از این نرم افزار نیز نرم افزار IVMS-4200 برای پردازش های دیگر در دستگاه NVR مورد استفاده قرار می گیرد.

ایمن اندیشان خزر

LPR مخفف (License Plate Recognition) و به معنای مجوز تشخیص پلاک خودرو است. اصطلاحی است که معمولاً برای توصیف دوربین‌های مداربسته تخصصی استفاده می‌شود. این دوربین ها قادر به مقابله با چالش‌های مربوط به ثبت پلاک هستند. این چالش ها می توانند سرعت خودرو، مه، دید در شب و مواد بازتابنده روی پلاک باشند.

ANPR مخفف (Automatic Number Plate Recognition) و به معنای تشخیص خودکار شماره پلاک است. اصطلاحی است که معمولاً در توصیف نرم افزاری استفاده می شود که ورودی دوربین LPR را می گیرد. سپس با استفاده از نرم افزار نوشته های عددی و حرفی روی یک پلاک را تشخیص می دهد. مرحله بعد ذخیره شماره پلاک و یا مطابقت آن با سوابق پایگاه داده است.

دوربین های ANPR
دوربین های ANPR

دوربین های پلاک خوان در رویان

عملکرد دوربین تشخیص پلاک

دوربین های پلاک خوان می توانند پلاک خودرو ها را حتی بین لاین های مختلف و در شرایط آب و هوایی یا نور نامساعد تشخیص دهند. این دوربین ها اطلاعات به دست آمده را به مرکز مدیریت هوشمند دستگاه ضبط NVR ارسال می کنند بنابراین، زمانی که یک خودرو از برابر یک دوربین LPR عبور می کند شماره پلاک آن توسط دوربین خوانده می شود سپس به سرعت سوابق آن از رویداده های از پیش ضبط شده موجود در حافظه دستگاه مورد بررسی قرار می گیرد.

یک نکته جالب در مورد دوربین های مداربسته پلاک خوان این است. که اطلاعات تمامی تصاویر ثبت شده توسط دوربین از وسایل نقلیه عبوری ذخیره می گردند. این اطلاعات شامل پلاک خودروهایی که مظنون به تخلف نیستند نیز می شود. اغلب برای بررسی های بیشتر اطلاعات تمام خودروهای عبوری مورد نیاز خواهد بود.

ویژگی های نصب دوربین پلاک خوان

نصب آسان در ساختارهای موجود: دوربین های پلاک خوان چند منظوره را می توان بر روی هر نوع زیر ساختی نصب نمود. ساختارهایی که برای نصب دوربین پلاک خوان بیشترین استفاده را دارند. مانند چراغ های راهنمایی، پایه ی چراغ های نصب شده در حاشیه خیابان و یا پل ها هستند این امر باعث می شود تا نصب و آماده سازی آن در زمان بسیار کوتاهی انجام شود. انتقال دیتا و جریان الکتریکی نیز می تواند توسط یک کابل واحد انجام گیرد.
راه اندازی و تنظیمات آسان: این دوربین ها را به راحتی می توان از راه دور و از طریق یک رابط گرافیکی کاربر پسند (GUI) در گوشی یا تبلت کنترل نمود. راهنمای نصب دوربین پلاک خوان، مراحل مهم نصب و راه اندازی آن را به خوبی نشان می دهد. راه اندازی این دوربین ها پیچیدگی خاصی ندارند.

ایمن اندیشان خزر

استفاده آسان به دلیل عملکرد خودکار: به محض روشن شدن و ثبت اطلاعات، دوربین به طور خودکار شروع به نظارت بر عملکرد سوژه ها و محیط اطراف خود می کند. سنسور دوربین ابتدا شرایط نور و روشنایی را تشخیص می دهد و کیفیت تصویر را به صورت خودکار تنظیم می کند. حالت دوربین به طور خودکار هنگامی که سطح نور به کمتر از آستانه روشنایی استاندارد می رسد به حالت شب یا Night Mode تغییر می کند. در صورتی که دوربین در معرض دستکاری های عمدی قرار گیرد سنسورهای تشخیص حرکت در دوربین سریعا سیستم آلارم را فعال می کنند. همچنین در صورتی که کیفیت خوانش پلاک خودرو ها به زیر سطح استاندارد برسد نیز سیستم هشدار فعال می شود.
قابلیت انتخاب حالات مختلف دوربین: این دوربین ها را می توان در دو حالت اصلی تنظیم نمود. یک حالت این است که دوربین به طور خودکار تصویر هر خودرویی را که وارد میدان دید آن می شود ثبت می کند. در حالت بعدی، تنها وسایل نقلیه ی خاصی توسط سنسور خارجی دوربین ثبت می شوند. به این ترتیب، تا دو لاین در جاده در یک جهت یا در دو جهت مخالف پوشش داده می شوند.

دوربین های پلاک خوان در رویان
دوربین های پلاک خوان در رویان

کاربرد دوربین تشخیص پلاک

دوربین پلاک خوانی جاده ای:

سیستم پلاک خوان خودرو در جاده ها و بزرگراه ها جهت تشخیص پلاک ماشین های در حال حرکت است. این دوربین ها پلاک خودرو های متفاوت و با هر سرعتی و در هر لاینی را ثبت می کنند. به این ترتیب با کمک این سامانه ، تخلفات رانندگی مانند سرعت غیر مجاز و عبور از چراغ قرمز توسط پلیس کنترل و ثبت می شود.

دوربین پلاک خوان پارکینگ:

این دوربین ها جهت کنترل تردد پارکینگ های عمومی و خصوصی، هم برای پارکینگ های مبتنی بر صدور قبض و همچنین برای پارکینگ های عمومی و خصوصی مبتنی بر کارتخوانهای RFID مورد استفاده قرار می گیرد. به این صورت که با نزدیک کردن کارت به محل کارتخوان تصویر خودرو ثبت شده به همراه اطلاعات دیگر آن روی صفحه ظاهر می شود به این ترتیب به صورت اتوماتیک هزینه پارکینگ محاسبه شده . بعد از پرداخت، خودرو اجازه خروج دارد.

دوربین پلاک خوانی سازمانی:

از این سیستم جهت کنترل و نظارت بر روی عبور و مرور تمام وسایل نقیه در سازمان ها استفاده می شود تا تردد آنها کنترل شود. به این ترتیب می توان پلاک خودرو های مجاز را از پیش در پایگاه داده سیستم مداربسته تعریف کرد. تا در صورت ورود خودروی غیر مجاز مانع از آن شد.

نصب دوربین پلاک خوان

دوربین های LPR یا ANPR دوربینی نیستند که آن را دیوار قرار دهید و انتظار تصاویر دقیق از آن داشته باشید. بنابراین اگر می خواهید نرم افزار دوربین بتواند پلاک خودرو را تبدیل کند به نوشته باید تصویر خوب ثبت کند. برای این منظور نسبت تنظیم درست و صحیح آن باید وقت صرف کرد. اقدامات لازم شامل یافتن مکان مناسب، تنظیم ابعاد بهینه برای پلاک و تنظیمات رابط کاربری دوربین می شود.

موقعیت مکانی مناسب: هنگام نصب دوربین تشخیص پلاک ماشین باید نقطه ای را در نظر بگیرید که تمام خودرو ها از آن نقطه عبور می کنند. ناحیه ای که معمولاً اتومبیل ها با سرعت و موقعیت ثابت به داخل و یا خارج حرکت می کنند. مانند: ورود/خروجی پارکینگ، پل ها، دروازه ها، Drive-throughs و…

دوربین های پلاک خوان در رویان

ابعاد بهینه: هنگامی که بهترین مکان نصب دوربین پلاک خوان مشخص شد، در مرحله بعد باید دوربین را در ارتفاع و فاصله مناسبی از نقطه عبور و مرور خودروها نصب کنید. طبق تجربه بهتر است دوربین حدود 2 تا 6 متر یا 6 تا 18 فوت از زمین فاصله داشته باشد. ارتفاع دقیق تر به مسافت دوربین تا نقطه مشخص عبور خودرو ها بستگی دارد.

تنظیمات دوربین: در نهایت بعد از نصب و جایگذاری دوربین، لازم است تنظیمات داخلی انجام شود. این تظیمات شامل برد دید در شب، حالت سوئیچ روز/شب به طور دستی و تنظیم HLC است. این تنظیمات در بخش پیکربندی یا Configuration انجام می شود.

دوربین های پلاک خوان
دوربین های پلاک خوان

مزایای دوربین ANPR

امنیت بالا: اطلاعات کدگذاری شده بر روی سرورهای با ظرفیت ذخیره سازی بالا ضبط می گردند. در هر زمانی در دسترس اند.
ارائه شواهد معتبر: تصاویر و اطلاعات ضبط شده توسط این دوربین ها از قبیل شماره پلاک، زمان و تاریخ و محل نصب دوربین می توانند. به عنوان مدارک معتبری در صورت وقوع جرم به دادگاه ارائه شوند.
استحکام بالای دوربین: کارایی و بازده بالا در شرایط آب و هوایی نا مناسب
امکان پوشش سطح جاده یا خیابان تا دو لاین توسط هر دوربین
امکان ذخیره اطلاعات و ارائه لیست از خودرو عبوری متخلف
کنترل و شناسایی موانع فیزیکی در جاده
دارای لنزهای موتوردار

بیشتر چه افراد یا ارگان‌هایی از دوربین پلاک خوان استفاده می‌کنند؟

پلیس راهنمایی و رانندگی
صاحبان پارکینگ‌ها، کارخانه‌ها و کارگاه‌های خصوصی
استانداری، شهرداری و بخشداری‌ها
مراکز دولتی، نظامی و سازمان‌ها
صاحبان مراکز سوخت‌گیری

برای آشنایی با انواع دوربین های دیگر با ایمن اندیشان خزر همراه باشید.

آدرس شرکت ما

ایران، مازندران، آمل سبز میدان مجتمع میرداماد طبقه دوم واحد 2

مهندس ایزدی :

09111254463

مهندس بلوریان :

09221312400

تلفن تماس:

44251362 011

اشتراک گذاری این مقاله