تماس با ما : 01144251362

تجهیزات هوشمند سازی در رامسر

تجهیزات هوشمند سازی در رامسر

تجهیزات هوشمند سازی در رامسر

انواع تجهیزات خانه هوشمند

تجهیزات هوشمند سازی در رامسر _ اینترنت اشیا (IoT) به طور مداوم دستگاه‌های ما را هوشمندتر می‌کند؛ اما این تکنولوژی صرفا به دستگاه‌ها خلاصه نمی‌شود. انواع تجهیزات هوشمند سازی ساختمان در حال تبدیل شدن به یک کانون نوآوری هستند که می‌توانیم تأثیر آن را در سراسر جهان مشاهده کنیم. مزایایی که انواع تجهیزات خانه هوشمند برای ساختمان‌ها به ارمغان می‌آورد بسیار گسترده است. نحوه عملکرد یک ساختمان هوشمند به شما اجازه می‌دهد تا فعالیت‌های پیچیده را به راحتی انجام دهید.

ایمن اندیشان خزر

ایمن اندیشان خزر خدماتی بیشتر از آن چیزی که انتظار دارید را ارائه می‌دهد، آن‌ها منابع اطلاعات ارزشمندی هستند که با استفاده از فناوری پیشرفته، میزان بهره‌ وری تجهیزات را افزایش می‌دهند. آن‌ها به عنوان یک زیرساخت ارتباطی متصل به یکدیگر عمل می‌کنند. ساختمان‌های هوشمند با استفاده از سیستم‌های یکپارچه که اطلاعات حیاتی را به اشتراک می‌گذارند، مشخص می‌شوند. آن‌ها از حسگرهای اینترنت اشیا و اتوماسیون ساختمان برای کنترل تقریباً همه چیز استفاده می‌کنند؛ تهویه مطبوع، روشنایی و امنیت از این سری موارد هستند. حتی عملکردهای کاربر محور مانند جستجوی راه و زمان بندی اتاق کنفرانس نیز شامل این موارد می‌شوند.

انواع وسایل خانه هوشمند کارایی، انرژی، راحتی، دسترسی و نظارت را برای افراد، قابل کنترل و تضمین می‌کنند. در ادامه انواع وسایل خانه هوشمند ساختمان توضیح داده شده است.

خانه هوشمند تکنولوژی جدیدی است که امروزه افراد زیادی از این تکنولوژی در منازل، محل کار و … استفاده می‌کنند. تجهیزات خانه هوشمند ایرانی از جذاب‌ترین تکنولوژی‌هایی است که مورد استفاده عموم قرار می‌گیرد و باعث می‌شود خانه یا محل کار حس مدرن بودن و لوکس بودن را القا کند. محصولات خانه هوشمند مدل‌ها و سبک‌های مختلفی دارد که می‌توانید متناسب با فضای مورد نظرتان از آن‌ها استفاده کنید. استفاده از تجهیزات خانه هوشمند باعث می‌شود تا در مصرف انرژی صرفه جویی شود و همین امر کم شدن هزینه‌ها را به همراه دارد. با این تجهیزات می‌توان دما خانه، سیستم گرمایش، سیستم‌های روشنایی و برق را تنظیم کرد تا از اتلاف انرژی جلوگیری شود؛ همچنین استفاده از محصولات خانه هوشمند کیفیت زندگی را بهبود می‌بخشد و تمامی کارهای خانه یا محل کار را آسان می‌کند. علاوه بر این‌ها از امنیت خانه هوشمند نمی‌توان چشم پوشی کرد.

تجهیزات هوشمند سازی در رامسر

تجهیزات هوشمند سازی در رامسر
تجهیزات هوشمند سازی در رامسر

انواع تجهیزات هوشمندسازی ساختمان از نظر ارتباط

تجهیزات خانه هوشمند براساس نوع ارتباطشان به دو گروه کلی تجهیزات با ارتباط بی سیم و تجهیزات با ارتباط سیمی تقسیم می شوند. هریک از انواع تجهیزات هوشمندسازی ساختمان کاربرد خاص خود را دارند. بنابراین همه تجهیزات بی سیم و سیمی به صورت گسترده مورد استفاده قرار می گیرند.

تجهیزات خانه هوشمند بی سیم

توپولوژی شبکه ارتباطی تجهیزات هوشمند، برپایه ارتباط تجهیزات با یکدیگر و با اینترنت بنا شده است. تجهیزات خانه هوشمند از یک سو با اینترنت در ارتباط هستند. این قابلیت به کاربر امکان می دهد تا از هرکجای دنیا و به کمک تلفن همراه هوشمند خود بتواند عملیات کنترلی مورد نظر را انجام دهد.

برخی از انواع تجهیزات هوشمندسازی ساختمان به صورت مستقل به اینترنت متصل می شوند. به این تجهیزات در اصطلاح Standalone (عملکرد مستقل) گفته می شود. گروهی دیگر از تجهیزات جهت ارتباط با اینترنت از یک دستگاه کنترل مرکزی خانه هوشمند استفاده می کنند. این دستگاه با نام های مختلفی از جمله هاب، کنترلر مرکزی، گیت وِی و … نامیده می شود.

در این سیستم ها دستگاه مرکزی از یک سو با اینترنت و از سوی دیگر با سایر تجهیزات خانه هوشمند در ارتباط است. با توجه به نوع محصولات مورد استفاده (ارتباط مستقل یا ارتباط با هاب) بخش بی سیم ارتباط نیز تغییر می کند. عموما ارتباط بین تجهیزات مستقل و هاب مرکزی با اینترنت به صورت بی سیم و با ارتباط WIFI برقرار می شود.

بخش دوم ارتباط بی سیم مربوط به ارتباط تجهیزات با هاب مرکزی است. انواع تجهیزات هوشمند سازی ساختمان جهت کنترل باید با دستگاه کنترل مرکزی در ارتباط باشند. این ارتباط در صورت بی سیم بودن به کمک امواج رادیویRF، تکنولوژی بلوتوث یا WIFI برقرار می شود.

تجهیزات خانه هوشمند با سیم

گروه دیگری از انواع تجهیزات هوشمندسازی ساختمان ، تجهیزات سیمی هستند. در این شبکه ها برقراری ارتباط بین تجهیزات مختلف خانه هوشمند با دستگاه مرکزی از بستر ارتباطی سیم استفاده می شود. تجهیزات خانه هوشمند سیمی، براساس پروتکل ارتباطی در دسته بندی های مختلفی قرار می گیرند. از جمله انواع تجهیزات هوشمند سازی ساختمان با ارتباط سیمی نیز می توان به تجهیزات با پروتکل های ارتباطی KNX، Mod-bus و S-bus اشاره کرد.

تجهیزات هوشمند سازی در رامسر

تجهیزات هوشمند سازی
تجهیزات هوشمند سازی

اهمیت استفاده از تجهیزات هوشمند سازی ساختمان

به طور کلی، هوشمند سازی ساختمان مدیریت و کنترل بسیاری از وسایل و ملزومات خارجی و داخلی فضای یک ساختمان را از راه دور امکان پذیر می سازد. گفتنی است که بخش های مختلف یک ساختمان اعم از موتورخانه، پارکینگ، پرده ها، سیستم سرمایش و گرمایش و سیستم نورپردازی و روشنایی را میتوان با استفاده از تجهیزات هوشمند سازی ساختمان به بهترین نحو کنترل و مدیریت نمود.

همچنین، تجهیزات هوشمند سازی تنها به این موارد محدود و محصور نمی شود، بلکه با استفاده از این تجهیزات هوشمند میتوان کنترل سیستم آبیاری، قطع نشتی گاز، سیستم های حفاظتی و امنیتی و سیستم صوتی و تصویری یک خانه را نیز در اختیار گرفت.

در این زمینه باید خاطر نشان نمود که در هر واحد ساختمانی متناسب با نوع نیاز افراد میتوان بخشی یا همه تجهیزات هوشمند سازی را اجرایی و پیاده سازی کرد. با استفاده از تجهیزات هوشمندسازی ساختمان علاوه بر کاهش آسیب ها و به حداقل رساندن خطرات احتمالی، ایمنی و امنیت خانه ها نیز تامین می شود.

طبقه بندی تجهیزات هوشمند سازی ساختمان

در یک نگاه کلی، طبقه بندی و دسته بندی تجهیزات هوشمندسازی بر اساس ارتباط، کارایی و عملکرد صورت می گیرد.

طبقه بندی تجهیزات هوشمند سازی از لحاظ ارتباط

این تجهیزات از لحاظ ارتباط در دو دسته تجهیزات با ارتباط سیمی و تجهیزات با ارتباط بی سیم جای می گیرند.

ایجاد ارتباط در تجهیزات بی سیم از طریق بستر اینترنت انجام می پذیرد. بنابراین، قابلیت انجام عملیات و اعمال تنظیمات مورد نظر کاربر با استفاده از یک گوشی هوشمند از هر مکانی به راحتی میسر می شود. تجهیزات هوشمند سازی ساختمان که قابلیت متصل شدن مستقل به اینترنت را دارند، با عنوان Standalone شناخته می شوند.

تجهیزات ارتباطی سیمی، برای برقراری ارتباط با دستگاه مرکزی از سیم استفاده می کنند. از نمونه های این دسته از تجهیزات میتوان به پروتکل های ارتباطی S bus، KNX و Mod BUS اشاره نمود.

طبقه بندی تجهیزات هوشمندسازی ساختمان از لحاظ عملکرد و کارایی

تجهیزات هوشمندسازی از لحاظ عملکرد و کارایی در سه دسته مختلف طبقه بندی می شوند.

دسته اول تجهیزات کنترل کننده و در ارتباط با قسمت های مختلف اتوماسیون خانگی را در بر می گیرد. عملگرهای هوشمند، رله هوشمند و کلید لمسی، بخشی از این تجهیزات می باشند.

دسته دوم به ایجاد ارتباط داخلی میان تجهیزات اختصاص پیدا می کنند. شایان ذکر است که کلیه تجهیزات هوشمند سازی خانه به منظور کنترل و مدیریت باید به یک دستگاه مرکزی اتصال پیدا کنند. از جمله این نمونه از تجهیزات میتوان به تاچ پنل ها، دستگاه کنترل مرکزی و مودم، اشاره نمود.

دسته سوم قابلیت ایجاد ارتباط میان کاربر و وسایل هوشمند را فراهم می سازند. مسیرهای ارتباطی در این دسته بین سیستم ساختمان هوشمند و کاربر از طریق ارتباط پیامکی یا ارتباط اینترنتی ایجاد می شود.

تجهیزات هوشمند سازی در رامسر

تجهیزات هوشمند سازی
تجهیزات هوشمند سازی

مهمترین تجهیزات هوشمند سازی ساختمان

تجهیزات مورد استفاده برای پیاده سازی پروژه های هوشمند سازی گسترده می باشد. در ادامه به برخی از مهم ترین تجهیزات می پردازیم.

کلید لمسی

یکی از متداول ترین و رایج ترین تجهیزات هوشمند سازی ساختمان به کلید لمسی مربوط می شود. قابلیت کنترل از راه دور، سهولت در مدیریت و کنترل امور، صرفه جویی در زمان و کاهش بهینه مصرف انرژی، بخشی از ویژگی های حائز اهمیت کلید لمسی محسوب می گردد.

سنسورها

از دیگر تجهیزات مهم هوشمند سازی یک خانه، سنسورها بوده که وظیفه جمع آوری اطلاعات محیط و قرار دادن آن در اختیار پردازنده مرکزی را بر عهده دارند. سنسور ارسال امواج رادیویی، سنسور دما، سنسور نشت آب و سنسور حرکتی، برخی از سنسورهای پرکاربرد و پرمصرف در مقوله هوشمند سازی ساختمان به شمار می روند.

پنل دیواری یا لمسی هوشمند

پنل لمسی به عنوان یکی دیگر از تجهیزات هوشمند سازی منازل و ساختمان قابلیت کنترل و مدیریت بسیاری از وسایل موجود در خانه مانند سیستم سرمایشی و گرمایشی و خطوط روشنایی را میسر می سازد.

همچنین، نرم افزارها و اپلیکیشن های تلفن همراه برای اطلاع از وضعیت خانه، شیرهای برقی برای مدیریت گاز و آب، رله های هوشمند برای وصل یا قطع کردن جریان برق، ماژول هوشمند، ترموستات هوشمند، پنل و نمایشگر لمسی، سیستم صوتی هوشمند و دوربین هوشمند، از دیگر تجهیزات مورد استفاده در هوشمند سازی ساختمان به شمار می آیند.

برای آشنایی با انواع دوربین های دیگر با ایمن اندیشان خزر همراه باشید.

آدرس شرکت ما

ایران، مازندران، آمل سبز میدان مجتمع میرداماد طبقه دوم واحد 2

مهندس ایزدی :

09111254463

مهندس بلوریان :

09221312400

تلفن تماس:

44251362 011

اشتراک گذاری این مقاله