تماس با ما : 01144251362

تجهیزات دیتا سنتر در نوشهر

تجهیزات دیتا سنتر در نوشهر

تجهیزات دیتا سنتر در نوشهر

دیتا سنتر چیست ؟

تجهیزات دیتا سنتر در نوشهر _ در ساده ترین حالت اگر بخواهیم بگوییم که دیتاسنتر چیست و چه کاری در این مراکز داده انجام می‌شود باید بگوییم که یکسری مراکز داده فیزیکی و تقریبا بزرگ که برای نگهداری از دستگا‌ه های فیزیکی شبکه مانند سرور ها و.. با زیرساختی قوی است. اما این مراکز چه امکاناتی دارد و چه کارایی دارد را در همین مقاله به شما خواهیم گفت فقط باید صبورانه به ادامه مقاله توجه کنید.

در این ساختمان‌ ها یا مراکز سیستم‌های امنیتی فوق العاده و همچنین دستگاه های و رکهای بسیار فوق العاده جذاب (البته این نظر شخصی بنده است.) به کار رفته که اگر از نزدیک این مراکز را ببینید بسیار از بحث شبکه لذت خواهید برد. اگر شما هم همانند تیم ما به این مباحث علاقمند هستید ادامه مقاله را بخوانید.

ایمن اندیشان خزر

چرا دیتا سنتر را می‌سازند؟

همه شغل‌ های دنیا باید یک جایی اطلاعات خود را ذخیره کنند. این اطلاعات شامل ایمیل ها، وب سایت شرکت‌ها، شبکه های اجتماعی و هزاران اطلاعاتی که روزانه در همه جای دنیا رد و بدل می‌شود و حتی همین پول هایی که روزانه در بانک ها به حساب ها واریز و یا برداشت می‌شود یک جایی باید ذخیره شود.

این اطلاعات در یک درون حافظه ای به نام سرور ذخیره می‌شود. سرورها مانند یک رایانه بسیار تخصصی هستند که از طریق شبکه به اینترنت متصل می‌شوند.

اگر یک شرکت خیلی کوچک است که می‌تواند اطلاعات را در سروری که خودش تهیه می‌کند و توان مدیریتش را مجموعه خودش دارد به عهده بگیرد. اما با رشد مشاغل و بانکهای بزرگ و زیاد شدن اطلاعات همه مشاغل توان تهیه سرور های گران قیمت را ندارند.

مخصوصا تهیه سرورها و تهیه یک فضای مناسب برای امنیت این سرور ها در شرکت ها یا مراکز بزرگی مانند بانکها وجود ندارد. فرض کنید اطلاعات ذخیره شد در یک سرور بانک دزدیده شود آن وقت است که تمامی اطلاعات همه رمزها و اطلاعات بانکی همه ما لو رفته. پس نیاز است که سرور همه مراکز بزرگ با امنیت در یک فضای مطمئن نگه داری شود.این فضا همان دیتاسنتر است.

تجهیزات دیتا سنتر در نوشهر

تجهیزات دیتا سنتر در نوشهر
تجهیزات دیتا سنتر در نوشهر

دیتاسنتر چگونه کار می‌کند؟

مرکز داده برای رسیدگی به حجم بالای داده و ترافیک با حداقل تأخیر طراحی شده است. که آن را به ویژه برای موارد استفاده زیر مفید می‌کند:

ابر خصوصی: میزبانی برنامه‌های تجاری داخلی مانند CRM، ERP و غیره.
پردازش داده‌های بزرگ، تقویت یادگیری ماشین و هوش مصنوعی.
تراکنش‌های تجارت الکترونیک با حجم بالا.
تقویت سیستم عامل‌ها و جوامع بازی آنلاین.
ذخیره سازی داده‌ها، پشتیبان گیری، بازیابی و مدیریت.
مثال‌های دیگری نیز وجود دارد، اما موارد بالا برخی از رایج‌ترین موارد استفاده برای کسب و کارها هستند.

البته، در سال 2021، می‌توانید تمام پردازش داده‌ها را به یک شخص ثالث مانند AWS یا Google Cloud برون سپاری کنید. اما برای یک شرکت همیشه آسان نیست که به شخص دیگری اجازه دسترسی به داده‌ها را بدهد. بنابراین اگر هرگز نمی‌خواهید ابر خصوصی برنامه‌ها و داده‌های بزرگ شما در دسترس باشد، استفاده از مراکز داده یک ضرورت است.

ویژگی یک دیتاسنتر چیست ؟

دیتاسنتر ها ویژگی‌های زیادی دارند و شرایط خاصی را باید داشته باشند و هر شرکت و یا هر فردی از پس هزینه‌های ساخت آن بر نمی‌آید. نگه داری از این مرکزها شامل هزینه های بسیار زیادی است. برای مثال یک شرکت کوچک نمی‌تواند حتی هزینه های ماهیانه آن را پرداخت کند. معمولا در ایران مجموعه هایی مانند شاتل، آسیاتک و… دیتا سنتر دارند.

نگهداری از این مراکز بسیار پیچیده است. سرور هایی که درون این مراکز هستند دائما روشن هستند و گرمای بسیار زیادی تولید می‌کنند. پس نیاز به خنک کننده های قوی دارند. مقدار انرژی مورد نیاز برای پیاده سازی یک دیتاسنتر بسیار زیاد و گران است. همچنین باید دقت شود و اطمینان حاصل شود که این سرورها به طور شبانه روز روشن باشند.

همه این موارد باعث می‌شود تا مشاغل با خیال راحت تر به موارد دیگری در کسب و کار خود فکر کنند.

مورد مهم دیگر این است که از حملات سایبری باید جلوگیری شود. از ویژگی های دیگر این است که باید تدبیری اندیشید که هیچگاه نباید قطعی برق اتفاق بیوفتد. پس نظارت ۲۴ ساعته را می‌طلبد. یکبار دیگر با هم مرور کنیم :

تجهیزات دیتا سنتر در نوشهر

تجهیزات دیتا سنتر در نوشهر
تجهیزات دیتا سنتر در نوشهر

قطعی برق ممنوع
حملات سایبری ممنوع
اطمینان از روشن بودن سرور ها
خنک بودن سرورها
حملات فیزیکی ممنوع
تدابیر امنیتی شدید

زیرساخت فیزیکی مراکز داده یا دیتا سنتر چیست؟

طراحی مرکز داده شامل

روترها
سوئیچ ها
فایروال ها
سیستم های ذخیره سازی
سرور ها
کنترل کننده های تحویل برنامه ها و… هستند.

ایمن اندیشان خزر

زیر ساخت شبکه: سرورهای این بخش چه به صورت فیزیکی و چه به صورت مجازی (باید به مبحث مجازی سازی آشنا باشید.)، خدمات مرکز داده یا دیتاسنتر، را به کاربر نهایی می‌رساند.

سیستم‌های ذخیره‌سازی: سیستم هایی نگهداری کردن دیتا و یا ذخیره سازی، اطلاعات با ارزش را در حافظه های دیگری نگهداری می‌کند.

دیتاسنترها چه خدماتی ارائه می‌دهند؟

ارایه سرویس میزبانی وب که می‌تواند شامل مواردی چون وب سرور، پایگاه‌های داده، FTP، Email، DNS و … باشد.
پایگاهی برای اختصاص اشتراک مکانی و اختصاصی (Colocation and Dedicated Servers)
پایگاه‌های برای ارایه سرویس برنامه‌های کاربردی (ERP، CRM…)
پایگاه‌هایی برای ارایه سرویس ‌های بازی در شبکه
ارایه سرویس‌های پست الکترونیک

تجهیزات دیتا سنتر در نوشهر

تجهیزات دیتا سنتر در نوشهر
تجهیزات دیتا سنتر در نوشهر

ارتباط بین‌هاستینگ‌ها و دیتاسنترها

مراکز داده مکان‌های فیزیکی هستند که سرور ها را در خود جای می‌دهند. معمولاً برای هر شرکت یا سازمانی یک مرکز داده وجود دارد که میزبان داده‌ها است، اما برخی از شرکت‌ها برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها سرورها را به اشتراک می‌گذارند.

استارت‌آپ‌ ها ممکن است تصمیم بگیرند مرکز داده خصوصی خود را ایجاد کنند تا از پرداخت هزینه‌ها (از منابع برق پشتیبان گرفته تا مشخصات سخت‌افزاری) اجتناب کنند و آن را به دلخواه خود سفارشی کنند.

شرکت‌های هاستینگ میتوانند با ارائه خدمات بیشتر از جمله تهیه‌ هارد و سرور و ارائه مشاوره در خصوص انتخاب بهترین سرور برای کسب و کار به شما کمک کنند. همچنین میتوانند به شما در انتحاب سیستم عامل سرور و یا نصب برنامه های مورد نیاز از قبیل nginx (جهت اطلاعات بیشتر در مورد این که nginx چیست اینجا کلیک نمایید.) یا centos یا IIS و … کمک کنند.

برای آشنایی با انواع دوربین های دیگر با ایمن اندیشان خزر همراه باشید.

آدرس شرکت ما

ایران، مازندران، آمل سبز میدان مجتمع میرداماد طبقه دوم واحد 2

مهندس ایزدی :

09111254463

مهندس بلوریان :

09221312400

تلفن تماس:

44251362 011

اشتراک گذاری این مقاله